petrik kabı

Genellikle biyologların veya ilgili kişilerin kullandığı, kültür bakterileri gibi unsurların saklandığı bir kap türüdür.petrik kabı Cam veya plastik bir yapıda ve silindir şeklinde yer alan petri kapları, sterilize edilmiş bir özelliğe sahiptir. Ancak bu özelliğini tek kullanımlık olarak gerçekleştirmektedir. Bu açıdan saklama niteliğinin kullanılması için üst üste birkaç tane petri kabı yerleştirilerek saklama faaliyeti gerçekleştirilmektedir. Petri kabı üreten firmalar içerisinde güncel olarak meydana getirilen türlerinde, üst bölümü üzerinde çıkıntılar mevcuttur. Bu sayede üst üste koyulan kaplar kilitlenerek çıkma ihtimali ortadan kalkar. Bakteriler ve virüsler gibi mikroorganizma kategorisinde yer alan canlıları daha iyi gözlemlemek, incelemek ve gelişimlerini daha uygun şartlar altında tamamlanmasına yardımcı olma durumları için petri kapları kullanılmaktadır.petrik kabı Bahsedilen süreçleri kolaylaştırması açısından da kullanışlı bir yapıya sahiptir.

Petri Kapların Elverişli Yapısı

Birçok faaliyetin gerçekleştirilmesi adına elverişli bir yapıya sahip olan petri kapları, alanında uzmanlık veya gelişim gösteren kişiler için sıklıkla kullanılan bir üründür. Laboratuvar ortamlarda birden fazla miktarda bulunan bu kaplar, petri kabı üreten firmalar olarak da satışının gerçekleştirildiği ürünlerdir.petrik kabı Canlı  yaşam formlarının mikroskop altında incelenmesi ve daha sonra takip edilmek üzere saklanılması gibi noktalar üzerinde yer alan bu ürünler, kullanıcılar için birçok süreci kolaylaştıran bir düzeyde yer almaktadır. Kabın şeklinin küçük canlıların saklanılması gibi aşamalar için uygun bir formda bulunması ve üretiminin depolama ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak gerçekleştirilmesi de petri kaplarının elverişli yapısı özelliğini ortaya çıkarmaktadır. Bu özellik temelinde gerçekleştirilen faaliyetler bütünü, petri kaplarının kullanım alanları olarak çeşitli alanları ortaya çıkmaktadır. Bu alanlar itibariyle de petri kabı üreten firmalar içerinde, istek ve ihtiyaçları karşılayıcı bir niteliğe sahip olarak üretim aşamaları gerçekleştirilmektedir.

Petri Kaplarının Kullanım Alanları

İlk kullanım alanı olarak laboratuvarlarda destekleyici bir öge olarak kullanılan petri kapları, mikroskop ile incelenebilecek canlı organizmaları için varlık göstermektedir. Organizmaların muhafaza edilmesi ve yaşamsal faaliyetlerini dışarıdan gelebilecek müdahaleler olmadan gerçekleştirmesi adına yardımcı olabilecek bir düzeyde yer almaktadır. Bu temel kullanımına ek olarak birden çok çekirdek içinde yer alan ökaryot hücre kültürleri için de kullanılmaktadır.petrik kabı Küçük hayvan davranışlarının analizlerinin gerçekleştirilmesi aşamasında da yardımcı bir unsur olan petri kapları, bitki çimlenmesinin gözlemlenmesi için de ideal bir araç olarak görülmektedir. Canlılar üzerinde gerçekleştirilen deneyler olarak taşıma ve depolama faaliyetleri esnasında da önemli bir yardımcı unsur olan petri kaplarının kullanım alanları, şeffaf ve düz bir yapıda olduğu için petri kabı üreten firmalar içerisinde üretimi en çok yapılan ve kullanım tercihinde bulunan ögeler kategorisinde yer almaktadır. Katı ögeler kadar sıvı ortamlar için de ideal niteliklere sahip olan petri kapları, Moslab Medikal Oluşum olarak bünyemizde üretimini ve satışını gerçekleştirdiğimiz ürün hizmetleri kapsamında bulunmaktadır.

 

Select Language

TEKLİF İSTEYİN